עמותת לא תפקיר - מדחת יוסף ז''ל English Russian Arabic  
  
  
 
 
עמוד הבית
........................................
מדחת יוסף ז"ל, קורות חייו
........................................
אודות העמותה
........................................
 
 
 
מדחת יוסף ז"ל, קורות חייו
סמל שני מדחת יוסף (ערבית: مدحت يوسف) (5.1.1981 - 1.10.2000)
הוא לוחם משמר הגבול, בן לעדה הדרוזית, שנפצע בקבר יוסף בתחילת אינתיפאדת אל אקצה ומת מאיבוד דם לאחר שצה"ל החליט לא לשלוח כוח חילוץ שיפנה אותו במועד לטיפול חירום רפואי מציל חיים.
מדחת יוסף נולד לפרחה ולסלמאן יוסף בכפר הדרוזי בית ג'אן שבהר מירון, הצעיר מבין תשעה אחים ואחיות.
מדחת גדל והתחנך בבית ג'אן, היה לתלמיד מצטיין בכל שנות לימודיו ובתיכון נבחר ליו"ר מועצת התלמידים. הוא היה פעיל חברתית ונהג לסייע לאוכלוסיות חלשות בכפרו באמצעות לשכת הרווחה, היה "נאמן נוער" ופעיל ב"נוער אומר לא לסמים". כמו כן, השתתף בלהקת מחול דרוזית אשר רקדה מחול עממי ודבקה ועימה הופיע ברחבי הארץ.
לאחר שסיים את לימודיו התיכוניים במגמה הריאלית-כימית, שקל לפנות ללימודי רפואה בטכניון באמצעות מסלול העתודה האקדמית, אך לבסוף התגייס לצה"ל ביולי 1999 והצטרף למשמר הגבול, בדומה לאביו אשר שירת במג"ב במשך 28 שנה. לאחר שסיים בהצטיינות את הטירונות, שובץ לפלוגת "שכם" והוצב במתחם קבר יוסף. יוסף שירת במקום תשעה חודשים עד לפרוץ אינתיפאדת אל-אקצה.
 

הלוחם מדמם 4 שעות

בתחילת אינתיפאדת אל אקצה במהלך התפרעות של כמאה פלסטינים שתקפו את מתחם קבר יוסף, ב-1 באוקטובר 2000, נורה יוסף על ידי צלף פלסטיני בערך בשעה 15:00, ונפגע בצווארו. אהוד ברק, ראש הממשלה ושר הביטחון, הנחה את הרמטכ"ל שאול מופז לארגן את פינויו על ידי ג'יבריל רג'וב איש הרשות הפלסטינית ולהימנע מלהכניס כוח תגבור שיפרוץ למתחם הקבר הנצור ויפנה את יוסף לבית חולים. למרות הבטחות של אנשי הרשות הפלסטינית, הם לא הגיעו לפנותו עד אחרי שמת מאיבוד דם. מנגד, חפ"ק צה"ל ששהה באזור בתל-ראס, כ-100 מטר מן האירוע, שבו ישבו יוסי אדירי מפקד החטיבה, בני גנץ מפקד האוגדה ויצחק איתן אלוף פיקוד מרכז, סגן ראש השב"כ חסון – החליטו לא לשלוח את יחידת החילוץ הצה"לית שהיתה פרושה ומוכנה ליציאה למשימה - להצלת הפצוע.זאת, על אף הזמן הרב שעבר (כ-4 שעות) בין הפגיעה במדחת ועד מותו. התמהמהות הכוחות הפלסטיניים היתה צפויה וידועה מראש, כמפורט במסמכים צה"ליים.
תקרית זו הייתה אחת הסיבות להפסקת שיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל והרשות הפלסטינית. בדיון בכנסת שהתקיים בנושא נקבע כי הייתה זו טעות להסתמך על הרשות הפלסטינית בהתחשב בהבטחותיה הקודמות אשר לא בוצעו.
ב-21:30 גופתו של מדחת יוסף פונתה על ידי הכוחות הפלסטינים והועברה לצה"ל, בשעה זו נמסרה ההודעה על מותו למשפחתו. יוסף נקבר ב-2 באוקטובר בבית העלמין הצבאי בבית ג'ן. בהלוויתו נכחו אלפי משתתפים.


רעידת האדמה מתחילה

לאחר מותו קמה סערה ציבורית לגבי הסיבות לאי חילוצו של יוסף. ועדת חקירה של צה"ל בראשות אלוף יורם יאיר קבעה שצה"ל נהג כשורה. האלוף אלעזר שטרן טען שהתנהגותו של צה"ל הייתה נכונה, אף שרבים טוענים שהיא סתרה את ערך היסוד של צה"ל, לפיו אין להפקיר פצועים בשטח.
בעקבות המוות הוקמו עמותות בשם "אכפת" ובהמשך "לא תפקיר". העמותה פועלת לחיזוק ערך הרעות בקרב לוחמים בצה"ל. ביולי 2003 דחה בג"ץ עתירה שדרשה הקמת ועדת חקירה ממלכתית לחקירת מחדל חילוצו של מדחת יוסף.
ביולי 2004 שודר בערוץ 8 סרט על המחדלים בחילוצו של יוסף ממתחם הקבר. בעקבות הסרט התקיים דיון בכנסת בו קבעה ועדת משנה של הכנסת שההסתמכות על הפלסטינים הייתה מחדל בגלל הניסיון הקודם עם הבטחותיהם.
בשנת 2003 הוענק ליוסף עיטור המופת של משטרת ישראל. בנימוק להענקת העיטור נאמר "מדחת יוסף זוכה לעיטור על הלחימה העיקשת בימים אלה והגנה על מתחם הקבר, לחימה עליה שילם בחייו". נוספה לכך ההערה "עיטור המופת המוענק לסמ"ש מדחת יוסף ז"ל מבטא את ההערכה וההוקרה לכל יתר הלוחמים ששהו ולחמו במתחם בין המועדים 7.10.00 – 30.9.00".
בשנת 2007 יזם חברו של יוסף אשר לחם גם הוא בקרב בקבר יוסף מכתב למתפקדי מפלגת העבודה בבקשה שלא להצביע לאהוד ברק בפריימריז. על המכתב חתמו גם קרובי משפחתו והוריו של יוסף.‏
הפגיעה האנושה בערך הרעות ושבירת העיקרון ש"לא מפקירים פצועים בשטח",גרמו לזעזוע קשה בציבור הרחב ובקרב לוחמי צה"ל בעבר ובהווה.